Mercedes-Benz Sprinter Bus FD "MZF Branddirektion Munich"
Product number:
094733
Listprice:
€22.95
The original for this new Herpa miniature comes from the fire department in Munich. The striking features of this Mercedes-Benz multi-purpose vehicle are the yellow surface stickers on the front, and the full-surface wrap with warning stripes on the rear of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MZF Branddirektion München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.4 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original for this new Herpa miniature comes from the fire department in Munich. The striking features of this Mercedes-Benz multi-purpose vehicle are the yellow surface stickers on the front, and the full-surface wrap with warning stripes on the rear of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MZF Branddirektion München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.4 g |
| Release Date | September/October 2019 |