Mercedes-Benz Sprinter box-type HD, broom yellow
Product number:
047081-003
Listprice:
10,00 €
The latest generation of the DaimlerChrysler Sprinter Series is introduced into the Herpa range. The Sprinter series has been completely re-designed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest generation of the DaimlerChrysler Sprinter Series is introduced into the Herpa range. The Sprinter series has been completely re-designed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | May/June 2013 |