Mercedes-Benz Sprinter box "Katastrophenschutz Freistaat Sachsen"
Product number:
093354
Listprice:
€24.95
This Sprinter is operated for civil protection in Saxony. The rear window on the passenger side was authentically printed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Katastrophenschutz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | January/February 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Sprinter is operated for civil protection in Saxony. The rear window on the passenger side was authentically printed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Katastrophenschutz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | January/February 2018 |