Mercedes-Benz Sprinter BF3 "Bender"
Product number:
092159
Listprice:
€24.50
Bender operates this Sprinter as escort vehicle BF3 for heavy-load transports. The half-bus enhances the also offered Mercedes Actros SLT with flat-bed trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Bender operates this Sprinter as escort vehicle BF3 for heavy-load transports. The half-bus enhances the also offered Mercedes Actros SLT with flat-bed trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | November/December 2015 |