Mercedes-Benz Sprinter "Baby ambulance"
Product number:
275934
Listprice:
€17.96
To celebrate the 260th anniversary of the voluntary fire department in Wuppertal, we produced this edition of 1,000 models. This model of a newborn's emergency ambulance was sold at the celebrations in early June.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wuppertal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 32 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To celebrate the 260th anniversary of the voluntary fire department in Wuppertal, we produced this edition of 1,000 models. This model of a newborn's emergency ambulance was sold at the celebrations in early June.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wuppertal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 32 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 1000 |