Mercedes-Benz Sprinter "Augsburg fire department"
Product number:
276528
Listprice:
€16.75
The "Herpa on tour" promotional team came to eXtra partner shop Modellbau Koch in Stadtbergen near Augsburg. As the shop owner is a dyed-in-the-wool fire engine fan himself, he ordered an exclusive edition of Augsburg's fire department's newest vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26 g |
| Production date | 07/2005 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The "Herpa on tour" promotional team came to eXtra partner shop Modellbau Koch in Stadtbergen near Augsburg. As the shop owner is a dyed-in-the-wool fire engine fan himself, he ordered an exclusive edition of Augsburg's fire department's newest vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26 g |
| Production date | 07/2005 |
| Limited quantity | 1000 |