Mercedes-Benz Sprinter 99 "Bremen fire department"
Product number:
047197
Listprice:
€10.25
The range of fire department vehicles, based on originals operated by the Bremen City Fire Department, continues to grow. These two MB Sprinters are utilized as universal multi-purpose vehicles and are painted in the typical Bremen City colors. The Herpa miniature also features the CB-Radio name printed on the roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 26 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The range of fire department vehicles, based on originals operated by the Bremen City Fire Department, continues to grow. These two MB Sprinters are utilized as universal multi-purpose vehicles and are painted in the typical Bremen City colors. The Herpa miniature also features the CB-Radio name printed on the roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 26 g |
| Release Date | September/October 2006 |