Mercedes-Benz Sprinter '18 half bus flat roof "Max Bögl"
Product number:
098663
Listprice:
€24.95
The internationally active company Max Bögl once again provides a role model for a Herpa miniature model. The Mercedes-Benz Sprinter serves the purpose of transporting people and materials to construction sites.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.5 g |
| Release Date | News IV, September/October 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The internationally active company Max Bögl once again provides a role model for a Herpa miniature model. The Mercedes-Benz Sprinter serves the purpose of transporting people and materials to construction sites.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.5 g |
| Release Date | News IV, September/October 2025 |