Mercedes-Benz Sprinter '18 half bus flat-roof CBRN reconnaissance vehicle "Civil defence"
Product number:
099059
Listprice:
27,95 €
Throughout germany, a large number of these Mercedes-Benz Sprinter vehicles are used as minibuses with stationary air conditioning and warning light bars in the field of disaster control and civil protection by local fire departments under the name CBRN reconnaissance vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | red, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Throughout germany, a large number of these Mercedes-Benz Sprinter vehicles are used as minibuses with stationary air conditioning and warning light bars in the field of disaster control and civil protection by local fire departments under the name CBRN reconnaissance vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | red, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |