Mercedes-Benz Sprinter ‘18 food truck Pizza Flitzer
Product number:
095884
Listprice:
€29.95
New type! At street food events or fairs, you often find vending vehicles for all kinds of culinary delights. This black Mercedes-Benz Sprinter of the latest design is used as a pizza vending vehicle. The open hatch of this model also permits a view of the interior design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.5 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! At street food events or fairs, you often find vending vehicles for all kinds of culinary delights. This black Mercedes-Benz Sprinter of the latest design is used as a pizza vending vehicle. The open hatch of this model also permits a view of the interior design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.5 g |
| Release Date | January/February 2021 |