Mercedes-Benz Sprinter ‘18 Fahrtec RTW “German Red Cross Juist”
Product number:
095440
Listprice:
24,33 €
New type! The current Mercedes-Benz Sprinter 2018 of the German Red Cross on the island of Juist provides the original for the first ambulance with a new Fahrtec superstructure. While the windows are imprinted according to the prototype, the body features a new alcove as well as a new rear bar.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Yellow / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.7 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The current Mercedes-Benz Sprinter 2018 of the German Red Cross on the island of Juist provides the original for the first ambulance with a new Fahrtec superstructure. While the windows are imprinted according to the prototype, the body features a new alcove as well as a new rear bar.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Yellow / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.7 g |
| Release Date | July/August 2020 |