Mercedes-Benz Sprinter 18 Fahrtec "Fire Department Munich" (Bavaria/Munich)
Product number:
097666
Listprice:
€34.95
The series of fire engines from the Bavarian capital of Munich has been supplemented with this latest version of the Mercedes-Benz Sprinter. The Fahrtec-RTW has the familiar imprint with the Munich city coat of arms on the doors. The model is a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of fire engines from the Bavarian capital of Munich has been supplemented with this latest version of the Mercedes-Benz Sprinter. The Fahrtec-RTW has the familiar imprint with the Munich city coat of arms on the doors. The model is a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2024 |