Mercedes-Benz Sprinter `18 Fahrtec ambulance "Fire brigade Kassel"
Product number:
095945
Listprice:
€34.95
After many years, Herpa is again realizing models of the professional fire department from Kassel. First of all, the new Fahrtec ambulance, based on the latest Mercedes-Benz Sprinter, will be realized with the new vehicle wrapping from Kassel.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After many years, Herpa is again realizing models of the professional fire department from Kassel. First of all, the new Fahrtec ambulance, based on the latest Mercedes-Benz Sprinter, will be realized with the new vehicle wrapping from Kassel.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |