Mercedes-Benz Sprinter `18 Fahrtec ambulance "Fire brigade Bocholt"
Product number:
095921
Listprice:
34,95 €
In Bocholt near the border to the Netherlands, the new Fahrtec ambulance based on the Mercedes-Benz Sprinter is already being used by the rescue service with a new alcove, which Herpa produces in a limited edition as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.8 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Bocholt near the border to the Netherlands, the new Fahrtec ambulance based on the Mercedes-Benz Sprinter is already being used by the rescue service with a new alcove, which Herpa produces in a limited edition as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.8 g |
| Release Date | March/April 2021 |