Mercedes-Benz Sprinter ‘18 Fahrtec ambulance Dülmen
Product number:
095570
Listprice:
€34.95
Already the third vehicle of the Dülmen rescue service in North Rhine-Westphalia is being released by Herpa in a one-time edition. Currently, a new Mercedes-Benz Sprinter ‘18 with the new Fahrtec superstructure has been purchased, which Herpa is realizing as a miniature model, true to the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.9 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Already the third vehicle of the Dülmen rescue service in North Rhine-Westphalia is being released by Herpa in a one-time edition. Currently, a new Mercedes-Benz Sprinter ‘18 with the new Fahrtec superstructure has been purchased, which Herpa is realizing as a miniature model, true to the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.9 g |
| Release Date | September/October 2020 |