Mercedes-Benz Sprinter ‘18 Fahrtec ambulance “District of Holzminden”
Product number:
096522
Listprice:
€34.95
With an unusual and eye-catching design, this new Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec body is on the road for the rescue service in the district of Holzminden.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Landkreis Holzminden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With an unusual and eye-catching design, this new Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec body is on the road for the rescue service in the district of Holzminden.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Landkreis Holzminden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | January/February 2022 |