Mercedes-Benz Sprinter ‘18 Fahrtec ambulance Aachen
Product number:
095495
Listprice:
€34.95
Herpa’s new Fahrtec ambulance with the current Mercedes-Benz Sprinter now also appears in the typical design of North Rhine-Westphalia with the striking white doors. The original is the Telemedic ambulance, which is used in the Aachen area.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Telenotarzt Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.5 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa’s new Fahrtec ambulance with the current Mercedes-Benz Sprinter now also appears in the typical design of North Rhine-Westphalia with the striking white doors. The original is the Telemedic ambulance, which is used in the Aachen area.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Telenotarzt Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.5 g |
| Release Date | September/October 2020 |