Mercedes-Benz Sprinter `18 Bus HD „THW“
Product number:
096201
Listprice:
19,95 €
Without local reference and thus for freely selectable regional use, Herpa releases the crew transport vehicle procured in large numbers by the THW nationwide as a miniature model based on the new Mercedes-Benz Sprinter.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.7 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Without local reference and thus for freely selectable regional use, Herpa releases the crew transport vehicle procured in large numbers by the THW nationwide as a miniature model based on the new Mercedes-Benz Sprinter.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.7 g |
| Release Date | July/August 2021 |