Mercedes-Benz Sprinter ‘18 Box NOX
Product number:
096102
Listprice:
€19.95
Overnight, with pickup by 5 pm, NOX transports urgently needed spare parts to the corresponding customers in Central, Eastern, and Northwestern Europe. The vehicles, designed with bright yellow lettering, feature a black base color. Herpa will also release a matching semitrailer truck simultaneously with this Mercedes-Benz Sprinter.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.2 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Overnight, with pickup by 5 pm, NOX transports urgently needed spare parts to the corresponding customers in Central, Eastern, and Northwestern Europe. The vehicles, designed with bright yellow lettering, feature a black base color. Herpa will also release a matching semitrailer truck simultaneously with this Mercedes-Benz Sprinter.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.2 g |
| Release Date | May/June 2021 |