Mercedes-Benz Sprinter `18 box low roof, ultramarine blue
Product number:
096485
Listprice:
€18.95
New type! The box version of the latest Mercedes-Benz Sprinter will now also go into production at Herpa with a low body roof. In its initial version, this model will be delivered with an ultramarine blue body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | ultramarine blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | November/December 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The box version of the latest Mercedes-Benz Sprinter will now also go into production at Herpa with a low body roof. In its initial version, this model will be delivered with an ultramarine blue body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | ultramarine blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | November/December 2021 |