Mercedes-Benz Sprinter `18 box high roof "Volunteer fire brigade Meersburg"
Product number:
095358
Listprice:
€24.95
New at Meersburg’s voluntary fire brigade on Lake Constance is this current Mercedes-Benz Sprinter, which impresses with its special design. Along with it, the current assistance fire-fighting group vehicle of the fire brigade from Baden is also being produced as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Meersburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New at Meersburg’s voluntary fire brigade on Lake Constance is this current Mercedes-Benz Sprinter, which impresses with its special design. Along with it, the current assistance fire-fighting group vehicle of the fire brigade from Baden is also being produced as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Meersburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | July/August 2020 |