Mercedes-Benz Sprinter ‘18 box high roof “Police Berlin/prisoner transport”
Product number:
096492
Listprice:
€24.95
The Berlin police use this Mercedes-Benz Sprinter, which has small windows on the sides, for prisoner transports in the field of criminal justice. The Herpa model appears in a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 35 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Berlin police use this Mercedes-Benz Sprinter, which has small windows on the sides, for prisoner transports in the field of criminal justice. The Herpa model appears in a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 35 g |
| Release Date | January/February 2022 |