Mercedes-Benz Sprinter '18 box high roof "Mobile police office vehicle Berlin"
Product number:
096393
Listprice:
€24.95
The Berlin police operates this Mercedes-Benz Sprinter with a high roof as a mobile office. The model in a white color scheme is equipped with a Hänsch DBS 4000 warning light bar, a single blue light at the rear, as well as an air conditioning unit on the roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 70 x 50 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Berlin police operates this Mercedes-Benz Sprinter with a high roof as a mobile office. The model in a white color scheme is equipped with a Hänsch DBS 4000 warning light bar, a single blue light at the rear, as well as an air conditioning unit on the roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 70 x 50 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | September/October 2021 |