Mercedes-Benz Sprinter '13 half bus with trailer "Police Bavaria / Schwabia North"
Product number:
097536
Listprice:
€39.95
In use by the Bavarian police, Swabia North (Augsburg), is this Mercedes-Benz Sprinter of the 2013 series and is labeled with the addition "Mobile Guard". The trailer of the completely silver-painted vehicle combination runs under the name "Children's Police Station" and is used for early traffic education. With the trailer, the Schwaben Nord police can be found at many events throughout the year and increasingly in and around Augsburg during the vacation season. Almost 40 printing processes are necessary to make the model look like the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In use by the Bavarian police, Swabia North (Augsburg), is this Mercedes-Benz Sprinter of the 2013 series and is labeled with the addition "Mobile Guard". The trailer of the completely silver-painted vehicle combination runs under the name "Children's Police Station" and is used for early traffic education. With the trailer, the Schwaben Nord police can be found at many events throughout the year and increasingly in and around Augsburg during the vacation season. Almost 40 printing processes are necessary to make the model look like the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | September/October 2023 |