Mercedes- Benz Sprinter `13 box truck "Silo Melmber
Product number:
095419
Listprice:
22,95 €
Imst in Tyrol, Austria, is the home of Silo Melmer, a company specializing in silo transports, whose fleet of trucks is internationally popular and well-known. Melmer uses this Mercedes-Benz Sprinter as a service vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Imst in Tyrol, Austria, is the home of Silo Melmer, a company specializing in silo transports, whose fleet of trucks is internationally popular and well-known. Melmer uses this Mercedes-Benz Sprinter as a service vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |