Mercedes-Benz Sprinter `13 box low roof „Freistaat Sachsen / Katrastrophenschutz“
Product number:
095839
Listprice:
€19.95
A Mercedes-Benz Sprinter of the Department for Disaster Control of the Free State of Saxony will again be realized in the current color scheme. These vehicles are being operated throughout the state by the relief organizations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A Mercedes-Benz Sprinter of the Department for Disaster Control of the Free State of Saxony will again be realized in the current color scheme. These vehicles are being operated throughout the state by the relief organizations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | January/February 2021 |