Mercedes-Benz Sprinter ´06 refrigerated truck „Bofrost“
Product number:
049894
Listprice:
19,50 €
Eye-catching vehicles of the frozen food specialist Bofrost are known Europe-wide. The company delivers its products right to the doors of the end customers. Herpa realized an up-to-date distribution vehicle with elaborate prints as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bofrost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27.2 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Eye-catching vehicles of the frozen food specialist Bofrost are known Europe-wide. The company delivers its products right to the doors of the end customers. Herpa realized an up-to-date distribution vehicle with elaborate prints as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bofrost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27.2 g |
| Release Date | May/June 2012 |