Mercedes-Benz Sprinter 06 HD
Product number:
047074
Listprice:
€9.00
The latest generation of the DaimlerChrysler Sprinter Series is introduced into the Herpa range. The Sprinter series has been completely re-designed. The Herpa versions will first feature a bus with an elevated roof in red as well as a black box Sprinter, also featuring the same elevated roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest generation of the DaimlerChrysler Sprinter Series is introduced into the Herpa range. The Sprinter series has been completely re-designed. The Herpa versions will first feature a bus with an elevated roof in red as well as a black box Sprinter, also featuring the same elevated roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | July/August 2006 |