Mercedes-Benz Sprinter 06 Fahrtec RTW "rescue service fire department Frechen"
Product number:
049825
Listprice:
€16.50
The fire brigade Frechen operates several of these Fahrtec ambulance vehicles for rescue services. The miniature model features the original’s identification 6-83-3 on the warning light bar.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frechen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.8 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Frechen operates several of these Fahrtec ambulance vehicles for rescue services. The miniature model features the original’s identification 6-83-3 on the warning light bar.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frechen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.8 g |
| Release Date | May/June 2012 |