Mercedes-Benz Sprinter 06 Fahrtec RTW "Holzminden rescue service"
Product number:
048828
Listprice:
€16.50
Herpa completes the fire truck based on vehicles from Holzminden. After the fire engines, now the matching ambulance vehicle follows from that region.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Sulfur yellow / daily glow red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa completes the fire truck based on vehicles from Holzminden. After the fire engines, now the matching ambulance vehicle follows from that region.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Sulfur yellow / daily glow red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2010 |