Mercedes-Benz Sprinter 06 Fahrtec "Frankfurt fire department"
Product number:
048361
Listprice:
€16.50
Police, emergency physician, ambulance, fire brigade and THW, these are the helpers daily life can’t be imagined without. This time we release a Mercedes Sprinter with Fahrtec body and new cubicle. The original stems from the fire brigade Frankfurt.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Police, emergency physician, ambulance, fire brigade and THW, these are the helpers daily life can’t be imagined without. This time we release a Mercedes Sprinter with Fahrtec body and new cubicle. The original stems from the fire brigade Frankfurt.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |