Mercedes-Benz Sprinter 06 box "Fulda"
Product number:
049931
Listprice:
€19.50
The tire manufacturer Fulda has elaborately designed vehicles of some authorized forwarders as mobile advertising spaces. The current Mercedes-Benz Sprinter as well as the Mercedes-Benz Actros semitrailer and Volvo trailer were kept all black and feature the new Gummiwerke Fulda slogan.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The tire manufacturer Fulda has elaborately designed vehicles of some authorized forwarders as mobile advertising spaces. The current Mercedes-Benz Sprinter as well as the Mercedes-Benz Actros semitrailer and Volvo trailer were kept all black and feature the new Gummiwerke Fulda slogan.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | May/June 2012 |