Mercedes-Benz SLS AMG "Taxi"
Product number:
049115
Listprice:
€12.50
At the taxi fair 2010 in Cologne, Mercedes-Benz presented the current ivory-colored Mercedes-Benz SLS AMG with taxi sign on the roof. Herpa produces the miniature model as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | cabs |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the taxi fair 2010 in Cologne, Mercedes-Benz presented the current ivory-colored Mercedes-Benz SLS AMG with taxi sign on the roof. Herpa produces the miniature model as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | cabs |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | May/June 2011 |