Mercedes-Benz SLS AMG „Police Showcar“
Product number:
096515
Listprice:
€24.95
For trade fairs and exhibitions, this Mercedes-Benz SLS painted in fine gray metallic was designed as a police show car. The Herpa miniature is released in a one-time edition by Herpa.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For trade fairs and exhibitions, this Mercedes-Benz SLS painted in fine gray metallic was designed as a police show car. The Herpa miniature is released in a one-time edition by Herpa.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | January/February 2022 |