Mercedes-Benz SLS AMG "mattlook.com Edition 2"
Product number:
101929
Listprice:
€49.50
After the Audi R8 we now release the second, very elaborately designed model from Signalreklame. The original was designed in cooperation with mattlook.com and the Mercedes-Benz subsidiary Munich. The model was developed in cooperation between the designer Timo Wuerz and the Department of Car Design mattlook.com for a private client.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Signal Reklame mattlook.com |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 50 x 62 mm |
| Weight | 46.3 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the Audi R8 we now release the second, very elaborately designed model from Signalreklame. The original was designed in cooperation with mattlook.com and the Mercedes-Benz subsidiary Munich. The model was developed in cooperation between the designer Timo Wuerz and the Department of Car Design mattlook.com for a private client.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Signal Reklame mattlook.com |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 50 x 62 mm |
| Weight | 46.3 g |
| Release Date | March/April 2014 |