Mercedes-Benz SK with load handling system and crane "Dusseldorf fire department"
Product number:
090865
Listprice:
€29.50
New type! The first swap body trucks with loading crane enhance Herpa’s fire engine series. At first, we release a Mercedes-Benz SK ´94 with crane of the fire brigade Dusseldorf, loaded with the disaster control swap body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55.1 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The first swap body trucks with loading crane enhance Herpa’s fire engine series. At first, we release a Mercedes-Benz SK ´94 with crane of the fire brigade Dusseldorf, loaded with the disaster control swap body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55.1 g |
| Release Date | September/October 2013 |