Mercedes-Benz SK box semitrailer "Saxony Police Department / Command Vehicle"
Product number:
309615
Listprice:
€34.95
Many years ago, Herpa already realized this police truck in Saxony as a miniature model in the time’s white-green color scheme. Now, the complete unit has been redesigned in color, which is also professionally realized at Herpa as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Many years ago, Herpa already realized this police truck in Saxony as a miniature model in the time’s white-green color scheme. Now, the complete unit has been redesigned in color, which is also professionally realized at Herpa as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | January/February 2019 |