Mercedes-Benz SK ´94 truck chassis with load handling system "Holzminden fire department"
Product number:
090735
Listprice:
24,50 €
In Holzminden, the two-axle Mercedes-Benz of the 1994 series is still operated as swap body vehicle. The model carries a swap body with three roller blinds on the sides, which is utilized for accidents with dangerous goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Holzminden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.8 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Holzminden, the two-axle Mercedes-Benz of the 1994 series is still operated as swap body vehicle. The model carries a swap body with three roller blinds on the sides, which is utilized for accidents with dangerous goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Holzminden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.8 g |
| Release Date | July/August 2013 |