Mercedes-Benz SK ´94 transport container „AB-MANV fire brigade Essen“
Product number:
090100
Listprice:
22,50 €
New type! In North Rhine-Westphalia, many identical transport containers are stocked at various fire brigades for a mass casualty incident. In Essen, one of these containers is transported with a Mercedes-Benz SK truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In North Rhine-Westphalia, many identical transport containers are stocked at various fire brigades for a mass casualty incident. In Essen, one of these containers is transported with a Mercedes-Benz SK truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | July/August 2012 |