Mercedes-Benz SK `94 container semitrailer "Riwatrans" with 2x20ft. tank container
Product number:
154864
Listprice:
22,00 €
We will again release two newer vehicle types for the virtual forwarding company „Riwatrans“. One is a MAN heavy-duty trailer pulling a Goldhofer roller with 12 axle lines. The load of the somewhat older but far from old Mercedes-Benz SK 94 consists of two 20ft tank containers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We will again release two newer vehicle types for the virtual forwarding company „Riwatrans“. One is a MAN heavy-duty trailer pulling a Goldhofer roller with 12 axle lines. The load of the somewhat older but far from old Mercedes-Benz SK 94 consists of two 20ft tank containers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2008 |