Mercedes-Benz SK 94 box semitrailer "Circus Charles Knie"
Product number:
157353
Listprice:
€22.50
The "Zirkus Charles Knie" edition starts with an almost historic classic vehicle. The Mercedes-Benz classic SK ’94 with high roof follows the Sprinter. The two-axle tractor pulls a single-axle trailer. The model features the authentic design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Charles Knie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The "Zirkus Charles Knie" edition starts with an almost historic classic vehicle. The Mercedes-Benz classic SK ’94 with high roof follows the Sprinter. The two-axle tractor pulls a single-axle trailer. The model features the authentic design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Charles Knie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | July/August 2010 |