Mercedes-Benz SK ´88 rigid tractor "Oscar Bruch"
Product number:
157018
Listprice:
16,00 €
The MB SK`88 is one of the oldest and therefore a classic in Herpa’s model range. The vintage vehicle pleases in combination with the new ballast pick-up. It will be released in the colors of the carny company “Oscar Bruch
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Oskar Bruch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The MB SK`88 is one of the oldest and therefore a classic in Herpa’s model range. The vintage vehicle pleases in combination with the new ballast pick-up. It will be released in the colors of the carny company “Oscar Bruch
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Oskar Bruch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | May/June 2010 |