Mercedes-Benz S-Klasse "chrome"
Product number:
295420
Listprice:
10,00 €
This exclusive model was delivered to Mercedes-Benz for the launch of the S-series. After a blocking period has expired, we are now able to offer a partial edition of this collector’s item in a special box from Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 20 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This exclusive model was delivered to Mercedes-Benz for the launch of the S-series. After a blocking period has expired, we are now able to offer a partial edition of this collector’s item in a special box from Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 20 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | under 500 |