Mercedes-Benz S canvas cover trailer "DB"
Product number:
159326
Listprice:
24,50 €
In the early 1980s, the Deutsche Bahn operated this two-axle truck with three-axle canvas-cover trailer for long-distance traffic. The model features the original’s Deutsche Bahn logos and perfectly matches a model railway from that era.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | January/February 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the early 1980s, the Deutsche Bahn operated this two-axle truck with three-axle canvas-cover trailer for long-distance traffic. The model features the original’s Deutsche Bahn logos and perfectly matches a model railway from that era.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | January/February 2012 |