Mercedes-Benz NG tank semitrailer "Deutrans / VEB Kraftverkehr Zeitz"
Product number:
311557
Listprice:
39,95 €
The former VEB (Volkseigener Betrieb) Kraftverkehr Zeitz was the home of this chemical tank semitrailer of the East German state shipping company “Deutrans”. With its white stencil-painted cab roof and the classic tank trailer, the model looks very authentic and like from the era.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The former VEB (Volkseigener Betrieb) Kraftverkehr Zeitz was the home of this chemical tank semitrailer of the East German state shipping company “Deutrans”. With its white stencil-painted cab roof and the classic tank trailer, the model looks very authentic and like from the era.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71 g |
| Release Date | March/April 2020 |