Mercedes-Benz NG pick-up truck "Cuxhaven rescue service"
Product number:
049757
Listprice:
16,39 €
The DLRG Cuxhaven e.V. (German Lifeguard Association) operates this former Federal Armed Forces vehicle for driving school purposes. The white Mercedes-Benz NG model with crew bed features the original’s prints and is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DLRG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.1 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The DLRG Cuxhaven e.V. (German Lifeguard Association) operates this former Federal Armed Forces vehicle for driving school purposes. The white Mercedes-Benz NG model with crew bed features the original’s prints and is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DLRG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.1 g |
| Release Date | March/April 2012 |