Mercedes-Benz NG cement truck "Riwatrans"
Product number:
153522
Listprice:
22,00 €
An extra-long Mercedes-Benz Actrol L EuroCombi (including the new capacity platforms) and a Mercedes-Benz NG concrete mixer (three-axle tractor with forward-stroke axle) complement the virtual shipping company Riwatrans.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 201 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
An extra-long Mercedes-Benz Actrol L EuroCombi (including the new capacity platforms) and a Mercedes-Benz NG concrete mixer (three-axle tractor with forward-stroke axle) complement the virtual shipping company Riwatrans.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 201 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53 g |
| Release Date | July/August 2007 |