Mercedes-Benz NG 6x4 canvas semitrailer „CSAD“
Product number:
313124
Listprice:
37,95 €
In the design of the shipping company CSAD of the 1980s, which was primarily active in Eastern Europe, Herpa will release this classic truck. The limited-edition model will be delivered with a 6×4 tractor unit, true to the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.3 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the design of the shipping company CSAD of the 1980s, which was primarily active in Eastern Europe, Herpa will release this classic truck. The limited-edition model will be delivered with a 6×4 tractor unit, true to the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.3 g |
| Release Date | May/June 2021 |