Mercedes-Benz LH rigid tractor "Bietigheim-Bissingen", PC
Product number:
298858
Listprice:
29,50 €
Bietigheimer Satteltransporte has been active on the market for 20 years. Also a part of the fleet is this Mercedes-Benz Actros, designed by Gerd Suchalla and featuring a mega-space driver´s cabin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BST |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 96 g |
| Production date | 09/2010 |
| Release Date | January/February 2011 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Bietigheimer Satteltransporte has been active on the market for 20 years. Also a part of the fleet is this Mercedes-Benz Actros, designed by Gerd Suchalla and featuring a mega-space driver´s cabin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BST |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 96 g |
| Production date | 09/2010 |
| Release Date | January/February 2011 |
| Limited quantity | 500 |