Mercedes-Benz L 311 canvas trailer "Polizei Hamburg Toilettenwagen"
Product number:
308397
Listprice:
19,95 €
The police Hamburg operate a Mercedes-Benz L 311 with tarpaulin structure as toilet car. The mint-green vehicle features the Hamburg Police Star on the doors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | mint-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 15.5 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.4 g |
| Release Date | January/February 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The police Hamburg operate a Mercedes-Benz L 311 with tarpaulin structure as toilet car. The mint-green vehicle features the Hamburg Police Star on the doors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | mint-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 15.5 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.4 g |
| Release Date | January/February 2018 |